Pazar Yerlerinde Satış Arttırma Yöntemleri

İnternet üzerinden satış yapmak isteyen birçok satıcı için Sanal Pazar yerleri (N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Amazon, E-Pttavm, Trendyol vb.) mi yoksa yeni bir e-ticaret sitesi mi daha avantajlıdır sorusu her zaman merak edilen bir konudur. Ürünlerinizi internet üzerinden pazarlamanın birçok yolu vardır. Ürünlerinizi kendinize ait olan e-ticaret web sitesi üzerinden ya da sanal pazar yerleri (N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Amazon, E-Pttavm, Trendyol vb.) üzerinden veya her ikisini de kullanarak satış yapabilirsiniz. E-ticarete yeni başlıyorsanız ve hiç bir deneyiminiz yok ise kesinlikle sanal pazar yerlerinde satış yaparak başlamalısınız. Sanal pazar yerlerine girmek e-ticarete göre daha az maliyetlidir. Sanal pazar yerlerinde yeniden bir teknik altyapı, ödeme altyapısına ihtiyaç yoktur sadece bir mağaza açmanız yeterlidir. Ancak e-ticaret sitesi kurmak istediğinizde yeni bir teknik altyapı, ödeme yöntemi entegrasyonu, e- ticaret site yönetimi, e-ticaret site kurulumu ve bakım masraflarıyla daha fazla bir maliyet oluşturmaktadır. Sanal pazar yerlerinden veya e-ticaret sitesi üzerinden alışveriş yapacak müşterilerin güvenini sağlamak gerekir. Ancak müşteri marka bilinirliği duyulmamış bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmaktansa her platformda bilinen sanal pazar yerlerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Her iki platformunda kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Ancak az maliyet ve hazır müşteri kitlesine ulaşmak için sanal pazar yerleri ile başlamak satıcı olarak daha doğru bir karar olacaktır. Mağazamız için gerekli olan marka bilinirliği ve satışları arttırdıktan sonra ikinci adım olan markamıza ait e-ticaret sitemizi kurabiliriz.

Sanal Pazar Yerlerinde Nasıl Mağaza Açabiliriz?

Tüm sanal pazar yerleri için konuşacak olursak Türkiye Cumhuriyeti vergi numarası olan tüm şirketler pazar yerlerinde mağaza açabilirler.
Online olarak pazar yerine başvuru yaptıktan sonra pazar yeri tarafından talep edilen evrakların gönderilmesi gerekmektedir. Pazar yerleri tarafından talep edilen evraklar altta belirtilmiştir.

Şahıs Şirketleri İçin:

  • Vergi Levhası
  • İmza Sirküleri
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Pazar yerleri İle Yapılan Sözleşme Evrakları

Sermaye Şirketleri veya Adi Ortaklıklar İçin:

  • Güncel Faaliyet Belgesi
  • Vergi Levhası
  • Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi
  • İmza Sirküleri
  • Ortaklık Sözleşmesi (Adi Ortaklıklar İçin)
  • Pazar yerleri ile Yapılan Sözleşme Evrakları

Sanal Pazar Yerlerinde Satışları Nasıl Arttırabiliriz ?

Sanal pazar yerlerinde bulunan mağazamızın satışlarını arttırabilmemiz için birçok yöntem vardır. Öncelikle pazar yerinde bulunan mağazamızın puanını en üst seviye de tutmalıyız. Puanımızı en üst seviye de tutmak için bazı marka stratejileri geliştirmemiz gerekmektedir. Bu stratejileri madde madde açıklayacağım.

Ürün isim ve başlıkları

Pazarladığınız bir ürünün doğru müşteriye ulaşması için ürün başlığınızı ürünü tarif eden net anahtar kelimeler ve stratejik bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Müşteri Google Arama Motorunda ürünü arattığında, belirlediğimiz kaliteli bir başlık ile ürün ilk sıralarda çıkabilmelidir.

Ürün özellikleri ve açıklaması

Müşteriler mağazanızda bulunan ürünlere göz attığında, ilk bakacakları unsur ürünün teknik özellikleri ve ürün hakkındaki açıklamalar olacaktır. Her ürün için ayrı ve açıklayıcı, müşterinin basit bir şekilde anlayacağı dilden özellikleri yazılmalıdır. Ürün açıklamaları ile müşterinin kafasındaki soru işaretlerini giderip, müşterinin güvenini kazanabilirsiniz.

Ürün fotoğrafları

Her müşteri alacağı ürünü görmek ister. Müşterinin kafasındaki soru işaretlerini kaldırmamız için ürünün her açıdan, net bir şekilde çekilmiş fotoğraflarını müşteriye sunmamız gerekir.

Ürün fiyatlandırma

Pazar yerlerinde bulunan diğer mağazalarda sizinle aynı ürünün satışını yapacak ve bu durumda rekabeti doğuracaktır. Müşteri her zaman aynı kalitedeki en ucuz ürünü aratmaktadır. Ürününüzü daha fazla satabilmek için mağazanızda bulunan her ürün için diğer mağazalara göre en uygun fiyatı siz vermelisiniz.

Kargolama ve kargo ücreti

Ürünlerinizi belirtmiş olduğunuz kargolama süresi içinde göndermeye her zaman dikkat edin. Söz verdiğiniz sürede müşteriye kargoyu ulaştırarak müşteri gözünde diğer mağazalara göre daha güvenli bir mağaza profilini oluşturmalısınız. Müşterilerin ilgisini çeken diğer bir nokta ise ürünü gönderirken kargo ücretinin talep edilmemesidir. Her ürün girişinizde “Kargo Ücretsiz” seçeneği girerek müşteri için, daha seçilebilir bir mağaza olacaksınız.

Müşteri mesajları

Müşteri bir ürün satın almadan önce mutlaka ürün ile alakalı soru soracaktır. Müşterinin sorularına en kısa sürede cevap verilmesi gerekir. Kısa sürede bu sorulara cevap vermeniz hem müşterinin size karşı güvenini arttırır, hem de mağaza puanınızı arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir